Transport sanitarny polega na przewiezieniu pacjenta do podmiotu leczniczego lub z podmiotu do domu, jeśli pacjent nie może samodzielnie się poruszać. Transport sanitarny odbywa się karetką, w której pacjent ma zapewnioną opiekę personelu medycznego.
Bezpłatny transport sanitarny
W sytuacji, gdy lekarz wystawi zlecenie transportu sanitarnego, aby pacjent:
– podjął konieczne leczenie w placówce leczniczej (np. gdy lekarz podczas wizyty domowej lub w poradni stwierdzi potrzebę skierowania i transportu do szpitala) – zostaniesz wtedy przewieziony do NAJBLIŻSZEJ placówki, która wykonuje świadczenia danego rodzaju;
– kontynuował rozpoczęte leczenie (np. transport pacjenta z jednego szpitala do drugiego w celu wykonania np. badań lub kontynuacji leczenia);
– jeśli pacjent ma dysfunkcję narządu ruchu uniemożliwiającą korzystanie ze środków transportu publicznego.
Odpłatny transport sanitarny
Jeśli pacjent jest zdolny do samodzielnego poruszania się bez stałej pomocy innej osoby, ale przy korzystaniu ze środków transportu publicznego wymaga pomocy innej osoby lub środka transportu publicznego dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, przejazd środkami transportu sanitarnego jest finansowany w 40% z NFZ, a 60% opłacane jest przez pacjenta. Stopień niesprawności ubezpieczonego określa lekarz wydając zlecenie na przewóz sanitarny.
Sfinansowanie takiego transportu na poziomie 40% jest możliwe, jeśli pacjent cierpi na jedną z chorób wymienionych w rozporządzeniu (są to m.in. choroby krwi i narządów krwiotwórczych, choroby nowotworowe, psychiczne, układu nerwowego, oddechowego, trawiennego, krążenia, urazy i zatrucia).
W innych przypadkach przejazd środkami transportu sanitarnego do zakładu opieki zdrowotnej udzielającego świadczeń we właściwym zakresie, tam i z powrotem, jest w 100% odpłacany przez pacjenta.
Transport sanitarny w podstawowej opiece zdrowotnej (poradnia lekarza rodzinnego POZ) obejmuje:
- przewóz z miejsca zamieszkania (pobytu) na leczenie realizowane w trybie stacjonarnym (oddziały szpitalne);
- przewóz z miejsca zamieszkania (pobytu) na leczenie w trybie dziennym (np. ośrodek rehabilitacji dziennej);
- przewóz z miejsca zamieszkania (pobytu) na pierwszorazową wizytę w poradni specjalistycznej z powrotem;
- przewóz z miejsca zamieszkania (pobytu), w celu wykonania zabiegów i procedur medycznych wynikających z procesu leczenia realizowanego przez lekarza rodzinnego POZ, do którego zadeklarowany jest pacjent i z powrotem;
- przewóz z miejsca zamieszkania (pobytu) do zakładu długoterminowej opieki zdrowotnej (zakład opiekuńczo-leczniczy).
Poradnia specjalistyczna jest zobowiązana do zapewnienia transportu sanitarnego w przypadku kolejnych wizyt w danej poradni, jeżeli nadal utrzymują się wskazania do korzystania z niego.
Szpital odpowiada za transport sanitarny w przypadku, gdy:
- pacjent musi zostać przewieziony pomiędzy szpitalami (jeśli pacjent nie kwalifikuje się do transportu medycznego)
- pacjent jest wypisywane do domu po pobycie w szpitalu w przypadku dysfunkcji narządu ruchu (gdy pacjent nie może samodzielnie się poruszać).